Oyun Odası Nasıl Yapılır?

Oyun Odası Nasıl Yapılır?

Yazar: Emre Nasıl Yapılır?

Oyun Odası Nasıl Yapılır?

Oyun odası nasıl yapılır? Son zamanlardaki genel kanı, oyun oynamanın yaşı yoktur. Nitekim oyun şirketleri ve ekipman tedarikçilerinin hizmet verdiği kitle veya fiyatlandırma politikaları, oyunları genellikle yetişkinlerin oynadığını kanıtlar nitelikte. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir şey varsa o da oyun oynamasını seven erkeklerin oyun odası hayali. Bu biraz masraflı ancak bir kereye mahsus yapacağınız bir harcama. Bunun için evinizdin çatı katında bulunan bir odayı, bodrum katını veya bahçenizde bulunan küçük bir müştemilatı tercih edebilirsiniz.

Oyun odası nasıl dekore edilir? Ne gibi detaylara dikkat etmelisiniz ve keyif alabileceğiniz bir oyun odası nasıl yapılır? Optimum oyun kurulumunuzu oluşturmak için gerekli tüm oyun bileşenlerini (artı aksesuarları) bir araya getirmenize yardımcı olacak bazı oyun odası fikirlerini sizler için derledik:

PC Sistemi

Eğer oyun oynamak için bir PC Sistemi toplamak istiyorsanız, bunun için laptop yerine masaüstü bilgisayarlara odaklanmalısınız. İlk olarak kasanızdan başlayın. Oyunlar bilgisayarın yüksek performansta çalışmasını sağlayan ve sistem gereksinimlerini en uç noktaya taşıyan yazılımlardır. Bu yüzden oyuncu bilgisayarının çok iyi bir soğutma sistemine, geniş bir kasaya, anakarta ihtiyacı vardır. Tüm bu donanımlar RAM, SSD ve iyi bir ekran kartıyla desteklenmelidir. İyi bir ekran kartı ve anakart üzerinden alabileceğiniz verimleri ve oynamak istediğiniz oyunları önceden araştırmak ve alacağınızı verimi görmenizde fayda var.

Öncelikli olarak monitör seçiminde renk aralığından ziyade Hz’ye dikkat etmelisiniz. Hz, saniye başı aldığınız kare hızıdır ve özellikle rekabetçi oyunlarda FPS’inizi doğrudan etkiler. 140 Hz iyi bir oyun bilgisayarı için idealdir. Mouse seçiminde bu sisteme yakışır özelliklerde yüksek DPI’lı olması veya mikro Mouse olması oyunlarda yüksek performans sağlar. Klavyelerinizi kırmızı veya swtich, kulaklığınızın ise iyi ses alabilmenizi sağlayan 7.100 DPI olması harika bir oyun odası için iyi bir fikirdir.

Oyuncu Koltuğu

Oyuncu koltuğu küçük bir detay gibi görülse de sağlığınız açısından önemli bir etkendir. Oyun oynamak isterken çeşitli bel sorunlarıyla karşılaşmamak için bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Oyun koltuğunuzda oturarak çok fazla zaman geçireceğiniz için, konfor ihtiyaçlarınıza çok uygun bir sandalye seçmek önemlidir. Oyun kurulumunuz için daha ucuz bir masa sandalyesini tercih etmek cazip gelebilir, ancak konfordan ödün vermek asla ideal değildir. Daha yüksek maliyetli, kaliteli bir oyun koltuğuna yatırım yapmak, oyun kurulumunuzun genel konforuna ve kalitesine yatırım yapmaktır.

Bir PC oyun koltuğu seçerken en önemli üç husus ergonomi, malzeme ve boyuttur. Uzun süre oyun oynarken sırt ve vücut ağrısını en aza indirmek için bel destekli veya tam vücut destekli bir sandalye seçtiğinizden emin olun. Oyun odasının olmazsa olmazları oyuncu koltukları, her bütçeye ve zevke uygun şekillerde üretilmektedir.

PC Oyun Masası

PC Oyun masası, normal masalara göre daha geniş, ergonomik ve işlevsel olurlar. Elbette bunun sebebi, ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanların fazla olması. Klasik bir PC masası sadece monitör, Mouse ve belki hoparlör için gerekli bir alan yaratır. Oyun bilgisayarlarının ek soğutucuları, kulaklık, mikrofon, Mouse pad ve ek monitör gibi birçok araç için uygun şekillerde üretilir.  Sonuç olarak, bir masa boyutuna ve şekline karar verirken en önemli şey alan gereksinimleriniz ve oyun koltuğunuzun boyutudur.

Oyun masanızın şeklini belirlerken, oyun odanızın büyüklüğü, odanın şekli, koltuğunuzun boyutları, kullanmanız gereken ekipmanlar etkili olacaktır. Eğer köşe konuma kurulum yapmayı düşünüyorsanız, L şeklinde bir masa çok işlevsel olabilir.

PC Oyun Aksesuarları

Eğer simülatör oyunları seviyorsanız, PC oyun aksesuarları çok tatmin edici oyunlar oynamanızı sağlayabilir. Oyun kurulumunuzu bir dizi hoparlörle donatıyorsanız, ses kalitesini artırmak ve masanızın dağınıklığını en aza indirmek için bunları masaüstü veya zemin hoparlör sehpalarına monte edin. Kablo yönetimi çözümleriyle kabloları kontrol altında tutarak odanızı daha düzenli tutabilirsiniz.

Oyun Odası Fikirleri

Temel unsurlar yerine getirildikten sonra, son rötuşların zamanı geldi: video oyun dekoru. Bazı oyun odası dekorasyon fikirlerini sizler için derledik:

  • Karartma Perdeleri:Pencerelerinizin üzerine karartma perdeleri takarak ekranlarınızdaki parlamayı en aza indirin.
  • Ses yalıtımı: Ses yalıtımı yüksek aksiyon yaşayabilmenizi sağlayacaktır. Bunun için çok para harcayabilir veya sadece yumurta kolilerinden faydalanabilirsiniz.
  • Led aydınlata: masanızı veya odanızı renkli redlerle donatarak oyun odanıza hoş bir atmosfer katabilirsiniz.
  • Neon Aydınlatma ve Işıklı Tabelalar:Oyun odası dekorunuzu yeni bir neon tabela ile vurgulayarak bir sonraki seviyeye taşıyın.
  • Grafik Baskılar ve Posterler:Duvarları sizi temsil eden grafik baskılar ve posterlerle sıvalayarak oyun kurulumunuzu kişiselleştirin.
  • Mini buzdolabı: Çok fazla zaman geçireceğiniz odanızda mini bir buzdolabı, içerisine meyve suyu gibi içecekler koymanız iyi bir fikirdir.

 

“Notebook Klavyesi Nasıl Temizlenir?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

Etiketler: bilgisayar bilgisayar odası oyun odası oyuncu oyuncu odası


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL