Evde Besleyebileceğiniz Bitkiler Nelerdir?

Evde Besleyebileceğiniz Bitkiler Nelerdir?

Yazar: Emre Nedir?

Özellikle ev hanımları, evin bazı köşesinde çiçek yetiştirmeye bayılır. Çiçekler hem evin her köşesini güzelleştirir hem de hoş bir hava katar. Ancak evde besleyebileceğiniz bitkiler sınırlı sayıdadır. Her bitki ev ortamına uygun değildir. Ancak gene de evde besleyebileceğiniz çok fazla bitki var. Biz yine de birkaç favori türe göz atacağız.

Evde besleyebileceğiniz bitkiler:

 

1-    Menekşe

Muhtemelen Türk insanının evlerinde beslemeyi en çok tercih ettiği çiçeklerin başında menekşeler gelir. Menekşeler sadece rengarenk olmasıyla değil, evde kolay beslenebilmesinden ötürü tercih edilir. Küçücük saksılarda ev dekorasyonuna uyum sağlayabilen özellikteki bu güzel saksı çiçekleri, çiçek toprağında düzenli sulama ve güneş görmesiyle beslenebilir.

 

2-    Ficus Benjamin

Çok nazlı olmayan çiçek türlerinden biridir ve şekil olarak bonsai ağacını andırır. Genelde uzun bir gövde ve bol yeşil yapraklarıyla çiçek açmayan bir türdür. Doğrudan güneş ışını almaya ihtiyacı yoktur ancak aydınlığı sever. Gündüzleri bol bol oksijen vermesiyle meşhurdur. Fakat evinizde kedi veya köpek varsa, evde besleyebileceğiniz bitkiler arasında sayılmaz.

 

3-    Yasemin

Sonbahar ve ilkbahar aylarında ekilebilen hem çok faydalı hem de bulunduğu ortamı mis gibi kokutan çok özel ve güzel bir bitkidir. Yapılan son araştırmalarda, yasemin çiçeğinin sinirleri yatıştırdığı, libidoyu arttırdığı ve kanserle savaşmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan son araştırmalara göre, yasemin çiçeğinin sinirleri yatıştırdığı, libidoyu artırdığı ve kanserle savaşmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Süs yetiştiriciliğine ve hatta çay yaprağı yetiştirmeye yönelik birçok yasemin türü vardır. Yaseminlerin çimlenme süreci ekimden 30-60 gün sonra başlar.

 

4-    Gül

Güller düzinelerce farklı renk ve tonda çiçek açar, ana olanlar kırmızı, pembe, turuncu ve beyazdır ve uygun şekilde bakıldığında yıllarca çiçek açabilirler. Yaklaşık 5 ay sonra çiçek açacak gül tohumları ekebilir veya bir gül fidesini bahar ayında toprağa dikebilirsiniz. Geniş ve büyük saksılarda bakılması kaydıyla güller evde besleyebileceğiniz bitkiler arasındadır.

 

5-    Oxalis

Bu sevimli küçük bitkinin, geceleri veya loş ışık koşullarında katlanan üçgen, yonca benzeri mor yaprakları vardır. Yeşilliklerin üzerinde neredeyse sabit bir soluk pembe veya beyaz çiçek açar.

 

6-    Yelken Çiçeği / Barış Zambağı

evde besleyebileceğiniz bitkiler

Belki de barış zambağının beyaz çiçekleri en gösterişli değildir, ancak uzun, ince saplarda parlak yaprakların üzerinde göründükleri için onlara görkemli bir zarafet katarlar. Bu bakımı kolay bitki yıl boyunca çiçek açabilir, ancak en çok yaz aylarında çiçek verir. Geniş, derin yeşil yaprakları her odaya anında tropikal bir dokunuş katar ve yetiştirebileceğiniz en kolay çiçekli ev bitkilerinden biridir.

 

7-    Sardunya

evde besleyebileceğiniz bitkiler

Ev bitkisi olarak çeşitli sardunyalar yetiştirilir. Çok küçük saksılarda bile büyütebilen, çok hoş görüntüsü olan, mor çiçekli güzel bir bitkidir. Yetiştirmesi çok kolaydır ancak ani ısı değişimlerinde olumsuz reaksiyon verebilir. Toprağını orta derece kuru tutarak büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

 

8-    Rieger Begonya

evde besleyebileceğiniz bitkiler

Şişmiş yumru benzeri bir tabandan büyüyen Rieger begonia, kış aylarında çiçek açan bir türdür. Renkli çiçek kümeleri, parlak yeşil yapraklardan oluşan düzenli bir höyüğün üzerinde görünür. Sarıdan turuncuya ve kırmızıya kadar değişen sıcak tonlarda çiçekli çeşitleri bulabilirsiniz. Açtığı çiçekleri güle benzer ve çok fazla büyümez.

9- Çin Herdemyeşili

evde besleyebileceğiniz bitkiler

Muhtemelen çiçek yetiştirmeyi seven insanların evinde sıkça gördüğünüz ama adını bilmediğiniz bir bitkidir. Geniş koyu yeşil yaprakları ve altın sarısı tonlarına yakın orta gövdeleri vardır. Hafif ışık alan yerlerde yetiştirebilmeniz mümkündür.

 

10-  Paşa Kılıcı

evde besleyebileceğiniz bitkiler

Otantik görünüme sahip ve iyi bakıldığında hızlı bir şekilde uzayabilme özelliğine sahiptir. Çok fazla güneşe ihtiyaç duymazlar ve çok fazla sulanmamaları gerekir.

Etiketler: ev bitkileri evde besleyebileceğiniz bitkiler süs bitkisi


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL