Üniversite Sınavı YKS Başvurusu Nasıl Yapılır? YKS Ücreti Ne Kadar?

Üniversite Sınavı YKS Başvurusu Nasıl Yapılır? YKS Ücreti Ne Kadar?

Yazar: Emre Genel

Bilindiği üzere üniversite sınavı YKS başvuruları kısa süre önce başladı. Hal böyle olunca üniversite adayları sıklıkla Üniversite sınavı YKS başvurusu nasıl yapılır? YKS ücreti ne kadar sorusunu sorar oldu. Üniversite sınavına girecek kişilerin mutlaka HES kodu edinmesi gerektiğine dair Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şart koyuldu. Sizler için üniversite sınavı başvuru işleminin nasıl yapılacağını ve ücretinin ne kadar olduğu gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık. Peki Üniversite sınavı YKS başvurusu nasıl yapılır? YKS ücreti ne kadar?

YKS üniversite sınavının tarihi haziran ayı olarak belirlendi. Sınava oldukça az vaktin kaldığını söylemek mümkün. Hal böyle olunca lise son sınıfta okuyan öğrenciler YKS sınav başvurusu nasıl yapılır? YKS ücreti ne kadar gibi sorulara cevap arıyorlar. YKS sınavı başvuruları ÖSYM aday işlemleri mobil uygulamasından ve ÖSYM’nin resmi web sitesinden yapılabilecek.

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YKS sınavına girebilmek için mutlaka başvuru yapmanız gerekmektedir. YKS başvuruları elektronik ortamlardan veya ÖSYM başvuru merkezlerinden bizzat yapılabilir. Peki YKS başvurusu nasıl yapılır?

YKS üniversite sınavını internet üzerinden yapmanız gerekiyorsa öncelikle https://ais.osym.gov.tr internet adresine giriş yapmanız gerekmektedir. YKS başvuruları için belirlenen yasal tarih 4 şubat ve 2 mart arası olarak belirlendi. Yeni yapılan bir düzenleme ile birlikte artık E-Devlet üzerinden de yapılabilecek. E-Devlet üzerinden başvuru yapacak olan adayların mutlaka MEB e-okul sistemine kayıtlı olan bilgilerini bilmesi gerekiyor. Üniversite sınavına girecek olan adayların, mutlaka HES kodu almış olmaları gerekiyor.

2021 YKS Sınav Ücreti Ne Kadar?

Her yıl zamanlanan 2021 YKS sınav ücreti bu yıl için 90 Türk Lirası olarak belirlenmiş bulunuyor. Üniversite sınavına girecek olan adayların giriş belgeleri, T.C. kimlik numaralarını v şifrelerini sınav tarihinden yaklaşık 10 gün öncesine kadar edinebilecekler. Edindikleri belgelerin üzerinde üniversite adaylarının mutlaka bir fotoğrafının bulunması gerekiyor.

Üniversite sınav ücretleri Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Finansbank, Kuveyt Türk Katılm Bankası, Halkbank, ING Bank, Vakıf Katılım Bankası ve son olarak Ziraat Bankası (sadece şubeler) bankalarına yatırılabilmektedir. Ücreti dilerseniz ÖSYM resmi sayfasında bulunan E-İŞLEMLER menüsünde bulunan ÖDEMELER kısmından kredi veya banka kartıyla ödeyebilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL