Evde Besleyebileceğiniz Köpek Cinsleri Nelerdir?

Evde Besleyebileceğiniz Köpek Cinsleri Nelerdir?

Yazar: Emre Genel

Hayvan severlerin büyük bir çoğunluğu evinde evcil hayvan besliyor. Bunlardan bir kısmı kuşlar, bir kısmı kediler, balıklar derken liste uzayıp gidiyor. Evde beslenen hayvanların en başında ise köpekler geliyor. Köpekler evin neşesi ve en fazla etkileşime girebileceğiniz canlılardan. Ancak öncesinde evde besleyebileceğiniz köpek cinsleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Çünkü bazı cinsler apartman hayatına adapte olamayabilir. Bu bazen onlar bazen de sahipleri için hayatı zorlaştıran durumlara sebep olabilir. Evde besleyebileceğiz köpek cinsleri ve karakteristik özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için okumaya devam edin.

 

1- Boston Teriyer

Evde Besleyebileceğiniz Köpek Cinsleri Nelerdir?

Boyutlarından ötürü evde besleyebileceğiz köpek cinsleri arasında en ideallerinden biri olan Boston Teriyer cinsi, nadiren 45 cm büyüklüğünü geçer. Genel olarak uyumayı çok seven, sahiplerine düşkün ve havlama eğilimi düşük olan bir cinstir. Günde bir saat egzersiz yapmak, bu nazik, sevecen ve uysal canlılar için yeterlidir.

 

2- Bulldog

Evde Besleyebileceğiniz Köpek Cinsleri Nelerdir?

Bir başka ufak cins olan bulldog cinsi köpekler, dünyanın en tembel köpeklerinden biridir. Asık suratları, sevimli hareketleri ve sevecen olmalarıyla bilinen bu cins, evde besleyebileceğiniz ideal köpek cinsleri arasındadır. Kısa bir yürüyüş ile mutlu olmaları ve havlama eğilimli olmamaları, onları bu konuda kusursuz yapar.

 

3- King Charles Spaniel

Evde Besleyebileceğiniz Köpek Cinsleri Nelerdir?

Kraliyet ailesinden gelen bu köpek, dünyanın en popüler evde beslenen köpek cinsleri arasındadır. Sahiplerine bağlı olsa da herkese eşit derecede sevgi besleme özellikleri bulunur. Bu onları sevimli yapan en özel huylarından biri. Tam bir kucak köpeği olduklarından, yorucu bir gün sonunda size huzur verebilir. Ev eğitim süreçleri biraz uzun sürebilir ancak sabırlı olursanız meyvelerini kısa sürede alabilirsiniz.

 

4- Chihuahua

Ultra küçük köpek cinsleri arasında yer alan bu sevimli köpekler, sahiplerine karşı aşırı bağımlı ve cesurlardır. Bu köpekleri evde beslemeye uygun yapan şey ise, zahmetsiz bakımları ve taşınmaları. Sevgi gösterilerine çok fazla ihtiyaç duymazlar ancak sevilmekten de hoşlanırlar. Yabancılara güvenmediği için sosyal ortamlarda dikkat edilmesi gerekebilir. Zira bu küçük köpeklerin cesareti boylarından çok daha büyüktür.

 

5- Pomeranian

Pomeranian cinsi köpekler sevimli görünüşleriyle tanınırlar. Evde beslenebilen bir cins olan bu cinsler, sıcağa ve soğuğa karşı aşırı hassaslardır. Ev hayatına çok kolay adapte olur, havlamaz ve eğitim konusunda sizi üzmezler. Çok akıllı bir cinstir ve evde beslenen köpekler listesinde üst sıralarda yer alır.

 

6- Fransız Bulldog

Boston teriyer cinsi köpeğe çok benzeyen ancak daha küçük olan bir cinstir. Şefkati çok severler ve sahiplerinden ilgi duymayı beklerler. Enerjileri orta seviyelidir ve düşük tempolu yürüyüşler günlük egzersizleri için yeterlidir. Yapacak bir şey bulamayınca uyumayı tercih ederler ve yaramazlık yapma eğilimleri yoktur.

 

7- Golden

Hem çalışıyor hem de evde bakabileceğiniz büyük bir köpek arıyorsanız, sevimliliği ile bilinen goldenlar sizin için çok uygundur. Çok hareketli, enerjik ve eğitime açık bir cinstir. Eğitime açık olmalarından ötürü apartman dairesinde beslenmesi uygundur. Eğer disiplin edilmezlerse, havlama ve yaramazlık yapma konusundaki eğilimlerinden ötürü başınızı belaya sokabilirler.

 

8- Shar Pei

Orta büyüklükte bir cins olan shar pei cinsinin en önemli özelliği, aşırı tembel olmaları. Sahiplerine sadık, tüy dökme oranı düşük ve sıra dışı bir cins arıyorsanız, sizin için güzel bir ev arkadaşı olabilir. Eskiden dövüş köpeği olsalar da günümüzde sosyal canlılar olarak bilinir ve bekçilik özellikleri de vardır. Evde çocuklar dahil herkesle iyi anlaşabilir ve itaat eğilimindelerdir. Bu cinsin en büyük dezavantajı ise, genetik sağlık sorunlarına yatkın olmasıdır.

 

Bonus: Pug Moops

Aslına bakarsanız evde besleyebileceğiniz en ideal cins köpekler puglardır. Çünkü onları buna uygun yapan birçok özelliğin bir arada olması. Enerji seviyeleri düşüktür, kolay eğitilirler, saldırma eğilimleri yoktur, sahiplerine çok bağlılardır, çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar, az yerler ve sevilmeyi çok severler. Onlarla yaşayacağınız en büyük sıkıntı, size olan düşkünlükleri olur. Eğer bu cinsi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, sahip değiştirdiğinde psikolojik problem yaşayabileceğini unutmayın. Puglar sahiplerine aşk ile bağlanan köpeklerdendir ve çoğu zaman kendilerini insan sanabilirler.

Etiketler: evde besleyebileceğiniz köpek cinsleri


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL