Evrim Nedir? Evrim Hakkında Her Şey…

Evrim Nedir? Evrim Hakkında Her Şey…

Yazar: Emre Genel

Evrim, ilk olarak 1859 yılında Charles Darwin’in yazdığı Türlerin Kökeni Üzerine isimli kitapta söz edilmiş bir terimdir. Peki evrim nedir? Evrim teorisi hakkında merak ettiğiniz her şeyin cevabı yazımızda.

Doğal seleksiyon olarak da tabir edilen evrim, kalıtımsal, fiziksel ve davranışsal özellikler neticesinde, doğa ve ortam koşuluna bağlı olarak gelişir. Evrim teorisine göre bunun sebebi, bulunduğu ortam koşullarına daha iyi adapte olması. Yani organizmaların zaman içindeki değişim süreci, çevreye faktörü ve uyum ihtiyacına göre şekillenmekte. Bu sayede hayatta kalma şansı daha fazla olacaktır. Evrim nedir sorusuna verebileceğimiz en basit cevap bu şekildedir. Buna bir örnek verecek olursak, kutup ayılarından bahsedilebilir. Bilim adamlarının bir kısmına göre kutup ayıları boz ayılarından evrim geçirmiştir. Güneydeki akrabalarından uzaklaşarak kuzeye giden boz ayılar, soğuk iklimle mücadele etmek için zamanla daha yağlı ve daha büyük olmuşlar. Bununla birlikte beyaz renkleri bulundukları ortam koşullarında daha iyi avlanmalarını sağlar.

Doğal seçilim yoluyla evrim, Amerika’da yayınlanan Science isimli dergiye göre moleküler düzeyde kanıtlanmıştır. Kimilerine göre ise hala bir teoridir. Bu durumda evrim ve evrim teorisi iki farklı kavramdır. Evrim nedir sorusuna verebileceğimiz diğer basit cevap ise gen dağılımlarına göre nesiller arasındaki değişim denilebilir. Buna göre, dünyanın günümüzdeki yaşam koşullarına göre insanoğlunun bugünkü şeklinin değişmesi gerekecektir. Tabi bu değişim yalnızca insanlarla değil, dünyada yaşayan diğer tüm canlılar için geçerlidir. Yani, yeryüzünde yaşayan tüm canlılar birbiri ile ilişkilidir ve bu bir doğal popülasyon dağılımının sonucudur. Bilim adamları bunu kanıtlamak için aynı organizmaların farklı hareketleri konusundaki deneylere odaklanmış durumda. Yani, aynı ortam ve koşullarda birbirinden ayrı hareket eden canlı organizmaların, evrimin kanıtı olabileceğini düşünmekteler.

Biyolojik Evrim Nedir?

Son 100 yıldır bilim dünyanda en sık bahsedilen konulardan biri olan Biyolojik evrim nedir?

Biyolojik evrimin temel kökeni, organizma popülasyonlarının zamanla değiştiğini vurgular. Buna göre bugün dünyada yer alan tüm canlılar, tek bir canlı türünden meydana gelmiştir. Bu mekanizmaya göre, organizmalar hayatta kalabilmek ve türlerini diğer genlere aktarabilmek için kalıtsal özelliklerini doğal seçilim ile geliştirmekte.

Darwin’in çığır açan kitabı Türlerin Kökeni Üzerine, evrim ve doğal seçilim hakkındaki fikirlerini ortaya koymakta. Bu fikirler büyük ölçüde Darwin’in dünya çapındaki seyahatlerinden elde edilen doğrudan gözlemlere dayanıyordu. 1831’den 1836’ya kadar, Güney Amerika, Avustralya ve Afrika’nın güney ucundaki durakları içeren HMS Beagle gemisi tarafından yürütülen bir araştırma gezisinin parçasıydı. Darwin, keşif gezisinin her durağında yerel bitki ve hayvanları inceleme ve kataloglama fırsatı bulmuştu.

Darwin, Galápagos’taki yakın adaların üzerinde yaşayan benzer ancak özdeş olmayan ispinoz türlerine sahip olduğunu fark etti. Dahası, her ispinozun yaşadığı bölgeye adapte olmak için yeni yetenekler geliştiğini fark etti. Örneğin, büyük ve sert meyvelerin yetiştiği yerdeki kuşların gagaları daha sert ve büyüktü. Böcek yiyen türlerin ise sivri ve buna uygun gagaları vardı. Galápagos Adaları’nda bulunan ispinozların (ve diğer hayvanların) yakındaki Ekvador anakarasındaki türlere benzer, ancak dünyanın başka yerlerinde bulunanlardan farklı olduğunu gözlemledi. Tüm bunlar doğal seçilim için bir fikir sahibi olmasını sağlamıştı. Peki doğal seçilim nedir?

Doğal Seçilim

Doğal seçilim (doğal seleksiyon), Popülasyonların, zaman içerisinde, bulunduğu çevreye daha iyi adapte olmaları için evrimleşebileceklerini söyler. Darwin’e göre bu seleksiyon birkaç faktöre göre değişiklik göstermekte. Bunlar:

Özelliklerin kalıtsal olduğu: Genden gene aktarım, yani ebeveynlerin yavrularına aktardığı özellikleri.

Güçlü olanın hayatta kaldığı: Organizmalar, çok fazla yavru yapar ancak bunların hepsi hayatta kalamaz. Ancak en güçlü olanlar hayata tutunmayı başarır.

Yavrular, kalıtsal özelliklerde farklılık gösterebilir: Yavrular, renk büyüklük ve çeşitli özelliklerde birbirinden farklı olabilir. Bu özelliklerin çoğu kalıtsaldır.

Doğal seçilim nasıl işleyebilir?

Doğal seçilimi daha somut hale getirmek için basitleştirilmiş, varsayımsal bir örneği ele alalım. Bu örnekte, kürk renginde kalıtsal varyasyona sahip (siyah ve ten rengi) bir grup fare, kayaların siyah olduğu yeni bir alana taşınmıştır. Bu ortam, fareleri yemeyi seven ve siyah olanları siyah kayaya göre daha kolay görebilen şahinlere sahiptir.

Şahinler ten rengi fareleri daha kolay görebildikleri ve yakalayabildikleri için, esmer farelerin nispeten büyük bir kısmı yenirken, siyah farelerin çok daha küçük bir kısmı yenir. Hayatta kalan (“yenmemiş”) gruptaki siyah farelerin ten rengi farelere oranına bakarsak, başlangıç ​​popülasyonundakinden daha yüksek olacaktır.

Bilim adamları, çeşitli “kanıtlara” dayanarak, bu tür bir sürecin Dünya’daki yaşam tarihi boyunca pek çok kez tekrarlandığını düşünüyor. Doğal seçilim ve diğer mekanizmalarla evrim, günümüz yaşam formlarının inanılmaz çeşitliliğinin temelini oluşturur ve doğal seçilimin eylemi, günümüz organizmaları ile çevreleri arasındaki uyumu açıklayabilir.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL