Facebook arkadaş önerisi nasıl çalışır?

Facebook arkadaş önerisi nasıl çalışır?

Yazar: Emre Facebook

Facebook, günümüzde 1,5 milyardan fazla kullanıcısı bulunan ve dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Her geçen gün platforma yenilikler ekleyen Facebook, bu bağlamda kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Facebook’a her geçen gün eklediği yeniliklerden biri de günden güne geliştirdiği yeni bir arkadaş önerin var özelliği. Facebook kullanıcıları uygulamanın tanıdığı kişileri bulup karşılarına çıkarmasına şaşkınlık ile yaklaşıyorlar. Peki Facebook arkadaş önerisi nasıl çalışır?

Facebook arkadaş önerme nasıl yapılır?

Dünyanın en çok kullanılan platformlarından biri olan Facebook uygulamasının kullanıcıları sürekli Facebook yeni bir arkadaş önerin var bildirimi alıyorlar ve uygulamanın nokta atışı yapmasına şaşırıp sıklıkla Facebook arkadaş önerisi nasıl çalışır sorusunu soruyorlar.

Facebookta arkadaş önerme sistemi aslında oldukça basit bir algoritma ile işleniyor. Uygulama algoritması, ortak noktalarınızın bulunduğu kişileri tespit edip size yeni bir arkadaş önerin var bildirimi gönderiyor. Peki bu ortak noktalar nelerdir?

  1. Ortak Arkadaşlar: uygulama algoritması, bir kişi ile ne kadar çok ortak arkadaşınız bulunuyorsa o kişiyi tanıma olasılığınızın arttığını düşünüyor. Örneğin bir kişi ile 300 ortak arkadaşınız bulunuyorsa Facebookta arkadaş önerme sistemi mutlaka bu kişiyi karşınıza çıkarıyor.
  2. Akraba İlişkileri: Facebook, profilinize akrabanız olarak kaydettiğiniz kişileri de karşınıza çıkarıyor. Örneğin birini kuzeniniz olarak profilinize kaydettiyseniz, bu kişinin profiline eklediği akrabalar da otomatik olarak sizin de akrabanız olacağı için yeni bir arkadaş önerin var bildirimi ile karşınıza çıkabiliyorlar.
  3. Gruplar: gruplarda etkileşimde olduğunuz kişiler de uygulama algoritması tarafından karşınıza çıkartılıyor. Aynı grupta bulunduğunuz kişiler ortak hobilere ve zevklere sahip olduğunuz, birbirinizi tanıyor olabileceğiniz ve tanımak isteyebileceğiniz için algoritma tarafından karşınıza çıkartılıyor.
  4. Etkinlikler: etkinliklere olan katılımınız sayesinde de Facebook algoritması tanıyor olabileceğiniz kişileri karşınıza çıkartabiliyor. Örneğin 1 Ocak tarihinde düzenlenen bir etkinliğe katıldıysanız, aynı etkinliğe katılan diğer kişiler tanıyor olabileceğiniz, tanışacak olabileceğiniz veya tanımak isteyeceğiniz mantığıyla bir arkadaş öneriniz var bildirimi ile karşınıza çıkartılıyor.
  5. Etiketlemeler: eğer bir veya birden fazla fotoğrafta aynı kişi veya kişiler ile fotoğrafta etiketlendiyseniz Facebook arkadaş önerisi sizin bu kişiyi tanıyor olabileceğinizi düşünerek karşınıza çıkarıyor.
  6. Mesajlaşma: eğer arkadaş listenizde ekli olmayan bir kişi ile mesajlaştıysanız uygulama bu kişiyi arkadaş önerilerinizde gösteriyor.

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL