Karantinada Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Yazar: Emre Genel

Korana virüs salgını çerçevesinde yapılan önlemler, vaka sayılarının düşmesiyle birlikte gevşetilmişti. Ancak geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamalardan yola çıkarak virüs salgınının hız kesmeden devam ettiğini gösterdi. 1,5 milyona ulaşan can kaybı gerçeğini de göz önüne alırsak, ek tedbirlerin devam etmesi gerektiğini düşünmek sürpriz olmayacak. Geçtiğimiz hafta sonu tekrar uygulanmaya başlayan karantinaların önümüzde hafta da devam etmesi bekleniyor. Bu durumu bir fırsata çevirin ve karantinada yapılabilecek aktiviteler ile hem kendinize hem de sevdiklerinize zaman ayırın. Özellikle teknolojik aletlerin içerisinde boğulduğumu varsayarsak, hepimizin bu

Karantinada yapılabilecek aktiviteler sayesinde hayatta görebileceklerinizi tekrar gözden geçirme şansınız ve bir hobiniz olabilir. Karantina sürecini bir kısıtlama olarak değil, şans olarak görün. İşte, sizin için yapabileceğiniz birkaç aktivite önerisi:

Kitap Okuyun

Evet çok klasik bir öneri olduğu gerçek ancak en son ne zaman kitap okudunuz? Bu süreci bir avantaja çevirin ve evde okumadığınız kitaplardan birini elinize alın. Eminiz herkesin evinde veya aklında okumak isteyebileceği bir kitap vardır. Karantinalarda yapılabilecek aktiviteler arasında kitap okumak zihninizi aktif tutar hem de size yeni bir şeyler katar.

Ailenizle Vakit Geçirin

İster geleneksel bir oyun, isterseniz ailecek oynayabileceğiniz bir başka masa oyunu ile aile bağlarınızı yeniden güçlendirebilir hem eğlenir hem de birbirinizle güzel vakitler geçirebilirsiniz. Ailenizle vakit geçirmek için herhangi bir oyun bulamıyorsanız, birlikte çay içip TV izlemek bile paha içilemez bir aktivitedir.

Hobilere Zaman Ayırın

Bin parçalık bir yapbozun ne kadar eğlenceli olabileceği hakkında hiçbir fikriniz var mı? Kendinize evinizde yapabileceğiniz bir hobi bulun. Akvaryum balığı beslemek son zamanların en moda trendleri arasında. Üstelik sandığınız kadar pahalı değil. Ek olarak, karantinayı evcil hayvanlarınızı eğitmek için bir fırsat olarak değerlendirebilir ve internette bulabileceğiniz videolardan rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

Uyku Düzeninizi Koruyun

Düzensiz uyku strese ve sağlığınızın kaybolmasına sebep olur. Bu yüzden, sağlığımızın ve bağışıklık sistemimizin güçlü kalması gereken en önemli zamanlarda buna özen göstermenizde ve uyku düzeninizi korumanızda önem var. Her gün aynı saatte yattığınızdan ve kalktığınızdan emin olun.

Egzersiz Yapın

Yağmur yağıyor ya da dışarıda sosyal mesafeli egzersiz yapmak için çok kalabalık olsa bile, evinizde kendi kendinize hiçbir alet gerektirmeyen egzersiz hareketleriyle nispeten formda kalabilir ya da hiç yoktan sağlığınızı koruyabilirsiniz. Her zaman evinize yapabileceğiniz egzersizler mevcuttur.

Film İzleyin

Soğuk günlerde sıcak evinizde bir film izlemek kadar keyifli çok az şey vardır. Tarzınız ne olursa olsun, her tür filmi evinizden izleyebilmeniz mümkün. Eğer film izlemeyi seviyorsanız sizin için birkaç film fikrimiz olabilir. Eğer bilim kurgu filmleri seviyorsanız, en iyi bilim kurgu filmleri isimli makalemize göz atabilirsiniz. Ayrıca, kitaplardan filme dönüştürülen filmler arasında yer alan filmi olan ünlü kitaplar isimi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kendinizi Geliştirin

Herkesin kendini yetenekli gördüğü bir alan vardır. İster resim çizin isterseniz de bir müzik aleti çalın. Bolca boş zamanınız var ve bunu kendinize bir fırsat olarak çevirebilirsiniz. Karantinada yapılacak şeyler listesine ekleyebileceğimiz diğer seçenekler, online ansiklopedilerde merak ettiğiniz konulara cevap bulmanız. Hem genel kültürünüzü geliştirecek hem de vaktinizi verimli bir şekilde değerlendirebileceksiniz.

Tasarım Yapın

Son olarak, evinizde birkaç tasarım yapmak için özel yeteneklerinizin olmasına gerek yok. Kendinize, sevdiklerinize veya internet üzerinden satmak üzere birkaç ürün tasarlayabilir ve zamanınızı güzel değerlendirebilirsiniz.

Etiketler: karantinada ne yapılır karantinada yapılabilecek aktiviteler


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL