Kripto Para Nedir ve Nasıl Alınır?

Kripto Para Nedir ve Nasıl Alınır?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·09:51 Ekim 17, 2021

Son zamanlarda karşımıza en sık çıkan soruların başında kripto para nedir ve nasıl alınır soruları geliyor. Bu yazımızda kripto para nedir en baştan detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağız. Eğer kripto para almak istiyorsanız, yazımızı sonuna kadar dikkatle okuyun.

Kripto paralar, block chain, yani zincir blokları adı verilen teknolojilerle oluşturulmuş, çeşitli akıllı protokollere dayandırılan dijital paralardır. Kripto para satın aldıktan sonra elinize geçecek madeni bir para beklemeyin. Bu paralar, token adı verilen dijital ortamlarda kripto madencilik adı verilen işlemler ile elde edilir. Kripto para madenciliği için şimdilik şu kadarını söyleyebiliriz: karmaşık algoritmaları bilgisayarlar ile çözerek yeni blokların açılmasına ve kazanç elde edilmesine yarayan sistemdir.

Kripto para geliştiricileri, bu protokolleri, kırılmalarını neredeyse imkansız hale getiren ve böylece korunan para birimlerini çoğaltmak veya sahtesini yapmak için gelişmiş matematik ve bilgisayar mühendisliği ilkeleri üzerine inşa ederler. Bu protokoller ayrıca kripto para birimi kullanıcılarının kimliklerini maskeleyerek, işlemlerin ve fon akışlarının belirli bireylere veya gruplara atfedilmesini zorlaştırır.

Kripto para nedir?

Kripto para nedir? Aklınız biraz karışabilir ancak kripto para, dijital ortamlarda oluşturulmuş bir varlıktır. Esasen dünya üzerindeki tek gerçek kripto para Bitcoin’dir. Bunun dışında kalan diğer varlıklar için altcoin terimi kullanılır. Bugün dünya üzerinde beş binden fazla altcoin olduğu sanılmakta.

Herhangi bir şirket veya kişi, yazılım konusunda deneyim sahibiyse kripto para çıkartabilir. Ancak asıl mesele, işlevselliği olan ekosisteme sahip olmasıdır. Oluşturulan tokenlar, kendilerine ait kısaltılmış kodlar ile borsalarda listelenir. Aynı zamanda ICO’lar ile çeşitli platformlar üzerinden satışa sunulur. ICO nedir sorusu için kısaca, kripto para birimi lansmanı denilebilir. Bu kripto para birimleri, ademi merkeziyetçi ve fikir algoritması şeklinde iki farklı şekilde yönetilir. Ademi merkeziyetçi varlıklar, kendilerini oluşturan yazılımcıların kurduğu vakıfların güdümünde olabilirken, fikir birliği algoritması token sahiplerinin oylamalarına sunulan sistemin adıdır. Yani, varlığın teknolojisine yapılacak olan yeni bir güncelleme veya değişiklik, oylamaya sunulur ve buna göre gerçekleştirilir. Temelde birimlerin yükselmesini sağlayacak birçok farklı durumdan söz edilebilir.

Yorum yaz