I. Dünya Savaşı Sonrası Almanya

I. Dünya Savaşı Sonrası Almanya

Yazar: Emre Genel

Nazizm nedir? Nazi Almanya’sı dönemine yakından bakmadan önce olayların kökenlerine bakmak ve nasıl başladığını anlamak gerekir. Olaylar 1900’lü yılların başlarından itibaren başlamaktaydı. Naziler nasıl yükseldi? Hitler nasıl iktidarı ele geçirdi?

Naziler nasıl yükseldi? Osmanlı İmparatorluğu ile aynı saflarda I. Dünya Savaşında yer almış Almanya 1918 yılında çok ağır bir yenilgi almış ve dizleri üstüne çökmüş bir İmparatorluktu. Ülkede halk açlık sıkıntısı çekiyor, Hükümet basiretsiz bir yönetim sergiliyor ve 11 Kasım tarihinde ağır şartlar içeren anlaşmanın faturasını fakirleşmiş halk ödüyordu. 1917’de Rusya’da başlayan Bolşevik devriminden sonra ülke sol ideoloji esintisinin etkisi altındaydı. Ateşkesten kısa süre önce Alman İmparatoru II. Kayzer Wilhelm ömrünün sonuna kadar yaşamak üzere tarafsız Hollanda topraklarına kaçmıştı. Tüm bu açlık ve sefaletin gölgesinde halk yeni bir kurtarıcı arıyordu. Almanya’da bakan Philipp Scheidemann tarafından Cumhuriyet ilan edilmiş ancak imparator resmen tahtan indiğini açıklamamıştı.

NazÜlkede tüm bunlar yaşanırken 20 Nisan 1889 yılında doğmuş ve Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük Diktatörü olacak olan Avusturya doğumlu “ılımlı sosyalist” Adolf Hitler açlığın sınırında yaşam mücadelesi veriyordu. Katı bir gümrük müdürünün asi bir oğlu olan Adolf Hitler önce babasının daha sonra annesinin ölümünün ardından büyük bir sanatçı olmak hayaliyle büyüdüğü küçük kasabayı terk ederek Viyana’ya taşındı. Ressam olmak hayaliyle Güzel Sanatlar Akademisine kayıt olan bu genç hocasının tavsiyesiyle resim çizmeyi bırakıp mimarlığa yönelmişti. Ancak Mimarlıkta da istediği başarıya ulaşamadı. 1913 yılında I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinin ardından ülkesine hizmet vermek uğruna gönüllü olarak orduya giren genç Hitler onbaşı olarak görev aldı. Ordusunda verdiği üstün hizmet ona Demir Haç First Class ödülleri aldı. Sefalet ve açlık yılları sırasında 1919 yılında Münihte siyasi bir subay olarak istihdam edildi. Ancak gençlik yıllarında kendi deyimiyle “ateşli bir komünist” olan genç nasıl oldu da Nazi gönüllüsü olmuştu? Nazizm nedir?

Genç Adolf’un Değişimi

Hitler nasıl iktidarı ele geçirdi? Ateşli bir vatanperver olan Adolf Hitler zamanla Almanya’nın başındaki en büyük isim olma ve Alman halkını “kurtarmak” istemişti.

  1. Dünya Savaşının akabinde siyasal akımlara maruz kalan Almanya’da Adolf Hitler de nasiplenmişti. Ülkedeki yabancı kökenli halkın yerel halka göre daha bolluk içinde yaşaması, özellikle Yahudi kökenli halkın kıtlık içindeki halkı görmezden gelerek kara borsacılıkla suçlanması onu hızlı bir fikir ayrılığına sokmuştu. Bu şekilde düşünmesinin esas sebebi casus olarak gönderdikleri Anti Siyonist, Milliyetçi Nasyonel Sosyalist Alman (NSDAP) partisi toplantılardan etkilenmesiydi. O zamana kadar Nazizm nedir hiçbir fikri olmayan Adolf Hitler’in fikri gelişme aşamasına girmişti. Zamanla genç Adolf bu partiye sempati besledi ve daha sonra resmen üyesi olmuştu. Parti yetkilileri Adolf HİTLER’deki etkileyici konuşma yeteneğini fark ederek onu parti propagandacılığına kadar yükseltti.

Nazilerin Yükselişi

Naziler nasıl yükseldi? Almanya’nın içine girdiği siyasi buhram ve açlık, halkı bir çıkar arayışına sokmuştu.

Devam eden yıllar ülkenin ekonomik olarak daha kötüye gitmesi Nasyonel Sosyalistlerin büyümesine olanak sağladı. Halk içine girdiği buhramdan kurtulmak için kurtarıcı gördüğü her ideolojiye ılımlı bakmak eğilimindeydi. Kazandığı ivme ile cesaretlenen ve İtalya’daki aşırı milliyetçi akımlardan etkilenen HİTLER ver arkadaşları 1923 yılının sonunda 56 bin kişilik bir hükümet devirme kalkışmasında bulundu. “Berlin’de Mart” girişimi başarısız oldu ve HİTLER meşru hükümeti yıkmaya teşebbüsünden bir yıllık hapse mahkûm edildi. Hitler hapiste siyasi olgunlaşma şansı elde etti ve ünlü “Mein Kampf” (kavgam) isimli romanının ilk cildini yazdı. Romanda hayatından, siyasi hedeflerinden ve geçmişinden bahsediyordu.

Genç HİTLER hapisten çıktı ve siyaset sahnesine son sürat geri döndü. 1929 yılına kadar başarısız olan parti 1930 seçimlerinde en yüksek oy alan ikinci parti olarak parlamentoda yerini aldı. Parlamentoda fikirlerini ve refah yaşam için çözüm yollarını halka daha fazla anlatabilme şansı bulan HİTLER ve NA-ZI partisi daha sonraki seçimlerde ezici çoğunlukla 6.5 milyon oy alarak iktidara geçti.

İktidar Yıllarında Naziler

HİTLER siyasi rakiplerini katı şekilde sistematik olarak ortadan kaldırdı. Siyasi anlamda her şeyi istediği kıvama getirdikten sonra 1934 yılında Cumhurbaşkanı Hindenburg’un ölümünün ardından Başkan unvanını kaldırarak resmen Führer (lider) oldu. Partinin gayri resmi subayları artık resmen devlet Subayı olmuşlardı ve rütbeli askerler statüsüne ulaşmışlardı. Hitler tehdit olarak gördüğü sosyalistleri, muhalifleri ve Yahudileri ortadan kaldırdıktan sonra iç tehlikeleri ortadan kaldırdığı düşüncesiyle tüm kaynaklarını ortak düşüncelerden ötürü yakınlaştığı İtalya’nın meşhur diktatörü Mussolini ile Orta ve Doğu Avrupa’ya saldırdı. 1 Eylül 1939 yılında Polonya’yı işgalin ardından Fransa ve İngiltere’nin Almanya’ya savaş ilan etmesi milyonlarca insanın ölümüyle sonuçlanacak II. Dünya Savaşının başlangıcı oldu.

İkinci Dünya Savaşı

Tek parti rejimiyle savaşa giren Almanya yanına İtalyan lider Mussolini ve Okyanus ötesinden Japon İmparatorluğunu almıştı. Avrupa’da Kuzey Afrika, Yunanistan, İngiltere, Rusya, Polonya, Rusya gibi büyük ülkelerle savaşa giren İtalya ve Almanya, Asya’da Çin, Filipinler hattı boyunca ilerleyen Japon orduları tüm Dünyayı şaşkına uğratan bir bozgun yaratmıştı. Japon hava kuvvetlerinin Perl Harbor saldırısı Amerika’nın okyanus ötesinden savaşa müdahil olmasından Normandiya’da Almanlarla savaşmasına ve Japonya’da Hiroşima ve Nagazaki’de insanlığın gördüğü en korkunç saldırıya maruz kalacak olaylar zincirinin tetiklenmesine sebep olmuştu. Stalingrad’da esir düşen asker sayısı Alman ordusunu zayıflatmıştı. Romanya, Bulgaristan, Macaristan ve Finlandiya’nın taraf değiştirmesi Büyük Almanya İmparatorluğu hayalleriyle ondan fazla ülkeyle aynı anda savaşa giren, Moskova kızıl meydanına kadar ilerleyen Alman ordusu 1944 yılında resmen yenilgiye uğramasına sebep oldu.

 

“Adolf Hitler Kimdir?” konulu makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL