Akvaryumda Beslenebilecek En Güzel Balıklar

Akvaryumda Beslenebilecek En Güzel Balıklar

Yazar: Emre Genel

Akvaryumda beslenebilecek en güzel balıklar isimli konumuzda, büyük-küçük her tür akvaryum balığı hakkında ayrıntılı yazı kaleme aldık. Herkesin kendine has bir hobisi vardır ve evde yapılabilecek en güzel hobilerden biri balık beslemedir. 10 litreden 10 bin litreye kadar her bütçe için uygundur. İşin aslı bu işe giren insanlar, bunu bir hastalık haline getiriyor. Fakat küçük bir akvaryum için ayda sadece 5-6 TL’lik bir elektrik masrafı oluşturacak birkaç wattlık bir iç filtre yeterli olur. Akvaryumun litresi ne kadar büyük olursa, iç filtre de o kadar büyük olmalı. Ayrıca pipo filtre, hava motoru, dış filtre gibi ek ekipmanlar da gerekebilir. Bu hobiye başlayan herkes, akvaryumda beslenebilecek en güzel balıklar ile ilgili fikir sahibi olmak için araştırma yapar. Biz de sizin için çeşitli akvaryum balıkları hakkında kısa bir bilgilendirme yaptık.

İşte sizin için seçtiğimiz akvaryumda beslenebilecek en güzel balıklar listesi:

 

Betta Balığı

Muhtemelen dünyanın en görkemli akvaryum balıklarından biridir. Hassas ve narin gözükseler de akvaryum balıkları arasındaki en dayanıklı türlerden biridir. Uzun süre küçük su birikintilerinden yaşama özelliğinden ötürü küçük tanklarda tercih edilir. Bu balığı beslemek istiyorsanız eğer, erkeklerin aynı anda kalamadığını ve birbiri ile kavga ettiklerini unutmayın. Tercih edilen üç dişi bir erkek şeklindedir.

 

Pigme Cory

Küçük, barışçıl ve hareketli bir balık türü olan coryler, Güney Amerika kıtasının tatlı sularında bulunurlar. Litresi küçük akvaryumlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Zahmetsiz ve dayanıklı bir türdür ancak soğuk suya dikkat edin.

 

Endler

Küçük akvaryumda beslenebilecek balıklar arasında en çok tercih edilen türlerdir. Eğer kendi balıklarınızın yavrusunu yetiştirmekten zevk alacaksanız, endler hızlı üreyen türlerdir.

 

Barb

15-20 litrelik akvaryumlarda göz doldururcasına yüzebilen, akvaryumda beslenebilecek en güzel balıklar arasında yer alırlar. Eğer süslü ve bitkili bir akvaryumunuz varsa, barbları mutlu edebilirsiniz.

 

Tetralar

Tetraların birçok çeşidi vardır. Hemen hepsi bulundukları ortama kolay adapte olabilen canlılardır. Eğer renkli seviyorsanız birçok renkli çeşidi de mevcut. Üretimi yapmak oldukça zordur ancak beslemesi zevkli balıklardır.

Galaksi Rasbora

Eğer çok renkli ve biraz daha iri balık seviyorsanız, akvaryumda beslenecek balık tavsiyeleri arasında sayılabilir. Özellikle erkeklerinin rengi can alıcıdır ve farklı ışık tonlarında güzel bir görüntü yaratır.

Gurami

Türkiye akvaryum pazarına yeni girmiş bir türdür ve anavatanı Asya’dır. Barışçıl koloniler halinde yaşarlar ve birkaç farklı balık türüyle beraber yaşayabilirler.

 

Killifish

Akvaryumda Beslenebilecek En Güzel Balıklar

Tıpkı tetralar gibi birçok farklı çeşidi vardır. Yumurtalı olarak ürüyen cinslerdir ve çok fazla zahmete girmenize gerek kalmadan kolaylıkla besleyebilirsiniz.

 

Lepistes

Akvaryumda Beslenebilecek En Güzel Balıklar

 

 

Olmazsa olmaz akvaryum balığı türleri arasında yer alırlar. Birçok farklı çeşidi vardır ve canlı doğuran türler arasında yer alır. Bakımları biraz zahmetli de olsa en güzel akvaryum balıkları arasında sıralanabilir.

Kılıçkuyruk

Akvaryumda Beslenebilecek En Güzel Balıklar

Çok hoş, hareketli ve benzeri birkaç balık türüyle beraber yaşayabilen, hızlı ürüyen ve yetiştirilmesi kolay balık türleri arasındadır.

Pseudomugil Gertrudae

Akvaryumda Beslenebilecek En Güzel Balıklar

Avustralya bölgesine ait, çok güzel ancak bulunması epey zor bir tür olsalar da en güzel akvaryum balıkları arasında yer alır. Bol bitkili akvaryumda mutlu olurlar ve erkekleri kendi aralarında sürekli çekişme halinde olur.

Ciklet

Çok fazla üreyebilen ancak genelde kendi türleriyle geçinebilen bir türdür. Büyük akvaryum balığı tavsiyesi isteyenler için uygundur. Ciklet balık türünün birçok farklı boyda ve şekilde olanları vardır ve hızlı üremeleriyle meşhurlardır.

Ornatipinnis

Akvaryumda Beslenebilecek En Güzel Balıklar

 

60 litre altında beslenmesi tavsiye edilmez. Genelde dip balığı türleri arasında sayılır ve akvaryumun her yerini kullanırlar.

Plati

Akvaryumda Beslenebilecek En Güzel Balıklar

Kılıçkuyruk balığına benzer bir balık türüdür ve sürü halinde yaşamayı severleri. Genelde orta boy akvaryumlar için gayet ideal bir türdür ve bakımı kolaydır.

Moli

Akvaryumda Beslenebilecek En Güzel Balıklar

Plati cinsinin daha büyük halidir ve birbirlerine çok bağlı türlerdir. Barışçıl koloni kurmak isteyenler için tavsiye edilir.

Japon Balıkları

Akvaryumda Beslenebilecek En Güzel Balıklar

En çok tavsiye edilen akvaryum balıkları arasında yer alır. Çok fazla türle iyi geçinemez ancak boyları oldukça büyük olabilir. İyi bakıldığında yıllarca bakılabilir, göze hoş gelen süslü balıklardır.

Melek Balıkları

Akvaryumda Beslenebilecek En Güzel Balıklar

Çok asil bir görünümde olan ve akvaryumda bakılabilecek en güzel türler arasında yer alan melekler, sadece kendi türleriyle anlaşabilirler.

 

Etiketler: Akvaryum Balığı Tavsiyesi Akvaryumda Beslenecek En Güzel Balıklar En Güzel Akvaryum Balığı Hangi Akvaryum Balığını Beslemeliyim


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL