Ruhsal Hastalıklar Nasıl Önlenir?

Ruhsal Hastalıklar Nasıl Önlenir?

Yazar: Emre Genel

Ruhsal hastalıklar nasıl önlenir? Ruhsal hastalıkların belirtisi nelerdir? Ruhsal hastalıklar fiziksel hastalıklar kadar ciddi hastalıklardır. İnsanlar çeşitli çevresel faktörlere bağlı olarak olduğu gibi, doğuştan ruhsal hastalıklara da yatkın olabilirler. Ruhsal hastalıklar tedavi edilmediği takdirde, kendine ve başkalarına zarar vermeyle sonuçlanan olaylarla sonuçlanabilir. Bu sebepten dolayı ruhsal hastalığı ilerlemiş kişilerin muhakkak tedavi olması gerekir ve en tehlikelisi de bu kişilerin hasta olduğunu kabul etmemesidir. Fakat durum bu raddeye gelmeden önce hastalığın önlenmesi ve buna sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması en önemli olan şeydir. Peki ruhsal hastalıklar nasıl önlenir?

 

1-    Çevresel Faktörler

İnsanların birçoğu olumsuz koşullara bağlı olarak akıl sağlığını yitirebilir. Çevresel faktörler, insanların zihinsel sağlığında değişimlere sebep olur. İnsanlar uzun süre boyunca mutlu olmadığı veya baskı altında hissettiği ortamlarda bir süre sonra tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Zamanla bu tuhaf davranışların semptomları ilerler ve akıl sağlığının bozulmasına sebep olur. Bununla birlikte alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar, ruhsal çöküşü hızlandıracağından uzak durulması gerekir.

 

2-    Beden Sağlığınıza Dikkat Edin

Ruhsal hastalıklar nasıl önlenir sorusunun en önemli cevaplarından biri de bedensel sağlığa önem vermekten geçer. Bu biraz şaşırtıcı ve alakasız gibi görünebilir ancak beden sağlığının bozulması, ruhsal sağlığının bozulmasını beraberinde getirir. Araştırmalara göre fiziksel rahatsızlıkların sebep olduğu ruhsal hastalıların başında obezite geliyor. Bunu diğer bedensel bozulmalar takip ediyor. Ancak her şey bununla bitmiyor. Dindirilemez ağrılar ve hareketlerinizi kısıtlayan bedensel rahatsızlıklar da depresyon ve bunalım gibi ruhsal hastalıkların tetikleyicisi olabiliyor.

 

3-    Gereksiz İlaç Kullanımdan Uzak Durmak

Bazı insanlar kendilerine iyi geldiğini düşünerek kafalarına göre ilaç tedavisi yapabilirler. Bazı ilaçlar, insanların zihin sağlığına iyi gelmek bir yana dursun ruhsal hastalıklara davetiye çıkarabilirler. Bir uzman reçetesi olmadan ilaç kullanmak tehlikelidir. Ayrıca bilinçsiz kullanım, fiziksel bozukluklara da sebep olabilir.

 

4-    Sorumluluk Sahibi Olmak

Hayatta herhangi bir amacı olmayan kişiler, depresyona girmeye elverişli olurlar. Zihinsel meşguliyet, sizi kötü düşüncelerden uzak tutar. Örneğin evcil hayvan sahiplenmek hem sorumluluk duygusu aşılar hem de olumlu hislerinizin gelişmesine sebep olur. Hayatta bir amaç belirlemek, sizi fiziksel olarak çalışmaya teşvik ettiği gibi, ruhsal olarak da zinde tutar. Eğer monoton ve sakin bir yaşantınız var ve kendinizde adanmışlık arıyorsanız, kendinize bir sorumluluk belirlemeniz faydalı olacaktır.

 

5-    Bir Uğraş Belirleyin

ruhsal hastalıklar nasıl önlenir

Bir uğraş sahibi olmak, mutluluk ve ruhsal doygunluk hissi verir. Ruhsal hastalıklar nasıl önlenir çok fazla düşünmenize gerek yok. Gerek evinizde bir hobi ile uğraşmak, gerek koleksiyon yapmak, vücudun fiziksel ve zihinsel olarak meşgul olması, pozitif bir ruh halinde olmanızı sağlayacaktır. Özellikle pozitif etkileşim içinde olabileceğiniz işleri tercih etmeniz önemlidir. Resim, heykeltıraş, ebru ve enstrüman çalmanın yararlı etkileri olacaktır.

 

6-    Sosyalleşin

ruhsal hastalıklar nasıl önlenir

Depresyon ve bunalımın en büyük sebebi yalnız ve kimsesiz hissetmedir. Bunun için depresyona girmemek adına sosyalleşmeye önem vermelisiniz. Daha güçlü aile ve arkadaş bağları ile sosyalleşmeye önem verin, insanları evinize davet edin ve onlara misafir olun. Böylece kendinizi değerli hissedebilir ve sevdiklerinizin pozitif etkilerinden de faydalanabilirsiniz. Sosyal olmak, insan içine karışmak ve etkinliklerde bulunmak ruhsal sağlığınız açısından çok önemli bir yer tutar.

 

7-    Stresi Üzerinizden Adın

ruhsal hastalıklar nasıl önlenir

Stres, ölmenin ve rahatsızlanmanın en hızlı yoludur. En ağır beden işçiliği bile stresle baş edemez. Kendinizi tüketmek yerine sizi strese sokan şeylerden kurtulun. Omuzlarınızdaki yükten kurtulun ve her şeyden önce kendinizin geldiğini aklınızdan çıkarmayın.

 

Etiketler: ruhsal hastalıklar nasıl geçer ruhsal hastalıklar nasıl önlenir


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL