Radyo Kanalı Nasıl Açılır? Radyo Kanalı Açmak İçin 4 Yol

Radyo Kanalı Nasıl Açılır? Radyo Kanalı Açmak İçin 4 Yol

Yazar: Emre Genel

Televizyon ve internetin etkisiyle radyoların eskisi kadar dinlenilmediği bir gerçek. Ancak evlerde, iş yerlerinde ve otomobillerinde insanlar radyo dinlemeye devam ediyor. Radyo kanalı açmak zekice bir yeni iş fikri veya hoş bir hobi olabilir. İlk olarak radyo kanalı nasıl açılır ve yapmanız gerekenler hakkında fikir sahibi olmanız gerekebilir. Ancak internetin nimetlerinden bir diğeri de sesimizi kolay duyurabilmek. Buna açacağınız radyoya sponsor ve reklam almak için yapacağınız atılımlar da dahil.

Radyo kanalı açmak bir önceki yıllara nazaran daha kolay olsa da popülerliğini yitirmesinden ötürü çok çekici görünmeyebilir. Bu işten kâr elde edebilmek için istikrarlı ve kararlı bir çalışma planını yapmalısınız. Türkiye’de 300’den fazla radyo kanalı hizmet veriyor. Bu durumda bu sektör sandığınız kadar “ölü” değil. Yazımızda radyo kanalı nasıl açılır konusuna detaylı bir şekilde değineceğiz. Ancak buna ek olarak radyo kanalı açmak para getirir mi veya radyo kanalı açmak masraflı mı tüm bu konuları da derinlemesine ele almamız gerekebilir.

1-    Radyo Kanalı Açmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Radyo Kanalı Nasıl Açılır? Radyo Kanalı Açmak İçin 4 Yol

Radyo kanalı açmak için bir lisans alabilmeniz mümkün değil ne yazık ki. Bu yüzden, halihazırda var olan bir radyo kanalının frekanslarını satın almanız veya kiralamanız gerekir. Bu işi hallettikten sonra, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) lisans ödemesi yapmanız gerekecek. Bu ücret 4 bin TL civarındadır.

Radyo kanalı açmak lisanslı mı diye sorduysanız, yavaş yavaş harcamanız gereken parayı hesaplamaya başlamışsınız demektir. Eğer kapatılmış bir radyo bulursanız ve lisansı devam ediyorsa, bu kanalın frekansları üzerinden yayın yapabilirsiniz.

 

2-    Radyo Kanalı Lisansı ve Türleri

Radyo Kanalı Nasıl Açılır? Radyo Kanalı Açmak İçin 4 Yol

Yasal ve karasal yayın yapabilmeniz için, bir radyo lisansı almanız gerekir. Yapacağınız yayın türüne göre lisans türleri de değişiklik gösterir. Ulusal, bölgesel ve yerel olarak üç türe ayrılan lisansların ücretleri de türlerine göre farklıdır. Bu durumda R1, yani ulusal lisans ücret olarak en pahalısıdır. Bunu R2 olarak bölgesel ve R3 olarak yerel lisans ücretleri takip eder. Açmak istediğiniz radyodan yapacağınız yayının türünü belirledikten sonra bu lisans türlerinden birini alabilirsiniz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi şu anda lisans verilmediği için, mevcut lisansları yapacağınız yayına göre bulmanız gerekecektir. Satılık radyo frekansı bulabilmek için ikinci el alım satım sitelerini ve arama motorlarını kullanabilirsiniz. Bugün pek çok radyo frekansı mevcutta satılmakta. Radyo kanalı açmak için ilk yapmanız gereken, bu radyo frekanslarından birini satın almak. Lisans almadan önce türünü değiştiremediğinizi önceden bilmenizde fayda var.

 

3-    Radyo Kanalı Açma Masrafı

Henüz yayına başlamadan önce lisans ve frekans ödemeleriyle radyo kanalı açma masrafı yapmaya başlarsanız ancak her şey bu kadarlar sınırlı değil. Radyonuz için ufak bir stüdyo ve ofis kiralamanız gerekebilir. Daha sonra profesyonel bir yayın yapabilmeniz için, stüdyo teçhizatları, teknik personel ve 24 saat boyunca yayını denetleyecek çalışanlar almanız gerekir. Ancak tüm bunlar işin pratik yanı. Teknik yanında ise, radyoya ait bir internet sitesi, verici, anten, dj mikseri, mikrofon, bilgisayar ve radyo yazılımı, otomasyon sistemleri gibi harcamalar yapmalısınız. Bu tip ekipmanları ikinci el veya yurtdışında satış yapan bir e-ticaret sitesinden satın alabilirsiniz. Ücretleri kapasitelerine göre değişkenlik gösterebilir.

İşletmenizin büyüğü, çalıştırdığınız personelin vasıfları, kira bedeli, frekans türü ve satın almak istediğiniz kanalın hava parası derken, tüm ödemeleriniz görecelidir. En iyisini satın almak isterseniz radyo kanalı açma masrafları katlanır.

 

4-    Alternatif Radyo Kanalı

Ücretsiz radyo kanalı açmak isteyenler, alternatif yöntemleri değerlendirebilir. Burada kastettiğimiz, “İnternet Radyoculuğu”. Yayın yapabileceğiniz internet sitelerinden bir kanal açabilir veya Youtube ve Twitch gibi canlı yayın yapabileceğiniz çeşitli platformları deneyebilirsiniz. Dilerseniz tüm platformlarda aynı anda yayın yapabilirsiniz fakat herhangi bir şekilde bu platformların adını vermemeniz gerekir. Bunun için yapmanız gereken, bilgisayar ve bilgisayarınıza yükleyeceğiniz bir radyo programı. Eğer kameralı yayın açmak istiyorsanız en az 720p kalitesinde yayın yapabileceğiniz bir kamera ve yüksek DPI’li bir mikrofon almanız gerekir.

 

Etiketler: radyo kanalı radyo kanalı nasıl açılır radyo kanalı nasıl kurulur


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL