WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Çözümü

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Çözümü

Yazar: Emre WordPress

PHP, MySQL ve MariaDB ile yazılmış, açık kaynak ücretsiz bir veritabanı içerik yönetim sistemi olan WordPress, dünyanın en popüler veritabanlarından biridir. Bileşim sektöründe faaliyet gösteren herkesin bildiği gibi, ne kadar iyi olursa olsun tüm yazılımlar çeşitli sorunlar verebilir. Ne yazık ki Worldpress veritabanı bağlantı hatası da bu can sıkıcı hatalardan biri. Bu yazımızda WordPress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu çözümü için kapsamlı bir rehber hazırladık.

Bu hata oldukça ciddi görünebilir çünkü tanıdık bir tasarım yerine sadece metinle karşılaşırsınız ancak sorun yok. Bu hata oldukça yaygındır ve birkaç farklı sebepten ötürü meydana gelebilir. Bu yüzden size tüm sebep ve çözümlerini paylaşacağız. WordPress, PHP ve MySQL tabanlıdır. PHP programlama dili, MySQL ise veritabanı teknolojisidir. Bu iki sistem, WordPress’te bir araya gelmiştir. WordPress veritabanı bağlantısı hatasına sebep olan şey de tam olarak budur. Eğer WordPress, PHP komutlarına erişemezse hata verir. Sistem bu sorunu otomatik olarak gidemeyeceği için, siz sorunu çözene kadar sizi bu ekrana yönlendirir. Diğer WordPress veritabanı hatalarının sebepleri şunlar olabilir:

  • Yanlış oturum açma: Sisteme giriş yapmak için girdiğiniz kullanıcı adı ve şifresi değişmişse, veritabanı size yönlendirme yapmaz.
  • Bozuk dosyalar: WordPress’in doğru çalışmasını sağlayan dosyalardan birinin silinmesi veya hasar görmesi bu hasara sebep olabilir. Bu durumda bir güncelleme ile hatayı çözebilirsiniz.
  • Bozuk veritabanı: Korsan bir eklenti, veritabanının bozulmasını sağlar. Eklentiyi silerek hatanın devam edip etmediğini kontrol edin.
  • Veritabanı sunucusu: Nadiren de olsa web sitenizin sunucusunda meydana gelen sorun, bu hataya sebep olur. Birkaç saat içerisinde sorun giderse, sizinle bir alakasının olmadığı söylenebilir.
  • Yoğun trafik: Eğer veritabanı üzerinde artan bir trafik varsa, sunucu yanı vermekte zorlanabilir. Örneğin viral olan bir başlık daha ilk sizin sitenizde yer alırsa, biranda binlerce kişinin yüklenmesine sebep olabilir.

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Çözümü Nasıl Yapılır?

Sorunun devam etmesi sizin için büyük bir sorun olabilir. O yüzden en hızlı yoldan çözmek çok önemlidir. WordPress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu çözümü nasıl yapılır biraz daha detaylı olarak bakalım:

Hosting Sağlayıcı ile İletişime Geçin

Eğer ortada hiçbir sorun yoksa ve aniden bu hatayı aldıysanız, muhtemelen sorun sizden kaynaklanıyor demektir. Bu durumda hata hosting sağlayıcınız yüzünden meydana gelmiş olabilir. Mümkünse canlı destek veya telefon üzerinden yardım almanız, en hızlı çözüm olacaktır. Buna ek olarak mail atarak da destek talep edebilirsiniz. Çoğu durumda, onlara ne tür bir hata yaşadığınızı söylerseniz, ya sebebin tam olarak ne olduğunu size bildirirler ya da sizin için düzeltirler.

Sorun çözülemezse en kötü ihtimalle sorunun kaynağının hosting olmadığını öğrenebilir ve çözüm için bir diğer seçeneklere yönelebilirsiniz.

Eklentinizin veya Tema Dosyalarınızın Bozulup Bozulmadığını Kontrol Edin

Bilgisayarınızda yer alan her yazılım gibi, WordPress dosyalarınız da çeşitli sebeplere bağlı olarak bozulabilir. Bu bozulmanın sebebi en kötü ihtimalle bir virüs olabilir. Bir eklenti yüklediğinizde veya temayı güncellediğinizde, bu eklentinin çöküşe sebep olduğu konusunda emin olabilirsiniz. Bu durumda wordpress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu çözümü için manuel yolları deneyeceğiz.

İlk olarak ana makinenize FTP yoluyla bağlanın. Bunu FileZilla adlı ücretsiz bir araçla yapabilirsiniz. Giriş yapmak için kullanıcı adı ve parolanızı girin. Sunucuya bağlandıktan sonra “Public HTML” isimli ana klasöre gidin. Bu klasör içinde “WP-Content” gibi klasörler görüntülüyorsanız doğru yerdesiniz. Daha sonra “WP-Content” isimli yere gelin ve eklentiler klasörünün ismini değiştirin. Son olarak çıkış yapın ve hatanın devam edip etmediğine bakın.

Eğer hata devam etmiyorsa, bazı eklentiler bu soruna sebep olmuş olabilir. FTP uygulamasına geri dönün ve klasörün adını eklentiler olarak adlandırın.

Eklentiler” klasörünü yeniden adlandırdıktan sonra bile hata hala devam ediyorsa, “temalar” klasörüyle tam olarak aynı işlemi uygulayın. Bu işe yaramazsa, her iki klasörü de “eklentiler” ve “temalar” olarak yeniden adlandırın.

Veritabanınızın Bozulmadığını Kontrol Edin

WordPress veritabanı, komplike hataların gerçekleşmemesi için çeşitli kombinasyonlara sahiptir. Bu gene de sorunların tamamen ortadan kalkmasını sağlamaz. İşlem yapmadan önce giriş yapmaya çalışırken aynı hatayı görürseniz, bu kısmı atlayın ve WordPress’i güncelleyin. Eğer bir veya daha fazla veritabanı tablası kullanılamıyor tarzında bir hata görürseniz, tekrar FTP yoluyla giriş yapın ve bu sever  ana klasörde yer alan “WP-Config.php” isimli dosyayı masaüstüne alın.

Not defterinden dosyayı açın ve sonuna fazladan bir satır (define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);) ekleyin. Daha sonra kaydedin ve çıkış yapın. FTP ile tekrar giriş yapın ve klasörü kaydettiğiniz klasörle değiştirin. Karşınıza çıkması gereken ekran, otomatik onarım ekranıdır. Buradaki iki seçenekten birine tıklayın ve onarımın bitmesini bekleyin.

Muhtemelen hata ortadan kalkmış olacak. Eğer hata devam ediyorsa, biraz önce yaptığınız işlemleri geri alın ve bir sonraki başlıkta diğer hata giderme yöntemlerine bakın.

Adım: Veritabanı Bağlantısı Kimlik Bilgilerinizi Kontrol Edin

WordPress veritabanına bağlanmak için kullandığınız kullanıcı adı ve şifre kendiliğinden değişmez ancak herhangi başka bir değişiklik bir soruna sebep olabilir. Bu da veritabanı bağlantısı kurulurken hata isimli hatayı almanıza sebep olabilir. Çözüm için tekrar “WP-Config.php” isimli dosyaya gidelim ve şu satırları bulalım:

define(‘DB_NAME’, ‘some_db’);define(‘DB_USER’, ‘some_username’);define(‘DB_PASSWORD’, ‘some_pass’);define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

Bu satırları kopyalayın ve web barındırma sağlayıcınızla desteğe geçin. Bu satırları onlara gönderin ve doğru olup olmadığının kontrol edilmesini talep edin. Müşteri desteği departmanı gerekli kontrolleri sağladıktan sonra ayrıntıları tarafınıza iletecektir. Eğer bir hata varsa tek yapmanız gereken yeni kimlik bilgileri almak ve “WP-Config.php” dosyasına eklemek.

define(‘DB_NAME’, ‘some_db’); /* this is the name of your WordPress database */define(‘DB_USER’, ‘some_username’);define(‘DB_PASSWORD’, ‘some_pass’);define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); /* this is the web address of your database server */

Son olarak, dosyayı FTP yoluyla yeniden yükleyin.

Bu aşamada sitenize geri dönebilir ve hatanın giderilip giderilmediğini deneyebilirsiniz. Bu da bir çözüm olmadıysa, sizin için başka bir çözüm önerimiz olacak.

Varsayılan WordPress Dosyalarını Geri Yükleme

Makalemizin başında belirtildiği üzere, WordPress dosyalarında çeşitli sebeplere bağlı bozulmalar meydana gelir. Siteniz bir saldırı altındaysa, dosyalarınız zarar görmüş olabilir ya da sahte bir eklenti soruna sebep olmuş olabilir.

Ne sebepten olursa olsun, WordPress’in dosyalarını geri yükleyebilme şansınız vardır. Bunu yapmanın en basit yolu, www.WordPress.org sitesine girmek ve indirmek. Buradan yeni paketi masaüstünüze indirin. Paketi açın. Paketlenmemiş arşive göz atın ve “wp-content” klasörünü silin.

Ardından, sitenize FTP yoluyla bağlanın, ana WordPress köküne gidin, yeni WordPress dosyalarınızı yükleyin. Önceki tüm dosyaların üzerine yazın.

WordPress Veritabanını Onarın

Birden fazla veritabanı tablosu kullanırken hata alıyorsanız, bu birden fazla hataya sebep olabilecektir. Yukarıda belirtilen “WP-Config.php” isimli dosyayı bulun ve şu satırları ekleyin:

define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);

Bunu yaptıktan sonra tarayıcınıza şu adresi kopyalayın:

http://www. Sizin siteniz .com/wp-admin/maint/repair.php

Karşınıza çıkan sayfadan “Repair” sekmesine tıklayın ve onarma yaptıktan sonra tekrar deneyin.

WordPress Site URL’sini güncelleyin

PhpMyAdmin’i kullanarak WordPress site URL’sini güncellemeyi deneyin. Hosting hesabı panosundan phpMyAdmin’e girin ve WordPress veritabanı seçeneğine tıklayın. Üst kısımda yer aln SQL sekmesine girin ve şu kodu girin:

UPDATE wp_options SET option_value=’YOUR_SITE_URL’ WHERE option_name=’siteurl’


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL