Youtube’da Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?

Youtube’da Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?

Yazar: Emre Teknoloji

Youtube bugün dünyanın en çok ziyaret edilen sosyal medya sitesi. Muhtemelen bundan sonra bu tahtı kaybetmesi imkânsız. En azından kısa vadede öyle söyleyebiliriz. Hal böyle olunca, her gün milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği dev bir reklam alanı oldu. Bu da beraberinde birçok video içerik oluşturucusunu getirdi. Kabul etmek gerekirse, bazı kaliteli Youtube kanalları, yanlış politikalardan veya destek alamadıkların ötürü hak ettiği yerde değiller. Bazen ne yaparsanız yapın, doğru bir rehberlik alamazsanız başarılı olmazsınız. Eğer bu konuda bir rehberlik almak isterseniz, Youtube’da başarılı olmanın yolları yazımız sizin için fayda olacaktır. Unutmayın, birçok insan bunu bir geçim kapısı olarak görüyor ve haliyle ciddiye alıyor. Siz de gerçekten bu yolla kazanç elde etmeyi planlıyorsanız işinizi ciddiye almalısınız. Sizin için derledik; Youtube’da başarılı olmanın yolları:

İstikrarlı Olun

Youtube’da başarılı olmak istiyorsanız, bu zahmetli işte inatçı ve istikrarlı olun. Youtube’a her hafta bir video yükleyeceğiniz konusunda taahhüt verirseniz, algoritmalar zamanla sizi yukarı taşıyacaktır. Kanalınız ne kadar çok aboneye sahip olursa olsun, uzun süre video atmazsanız düşüşler yaşayacaksınızdır. Bu durumda binlerce rakipten sıyrılabilmek için, izlenmese bile video yüklemeye devam edin ve basamakları yavaş yavaş çıkın.

Açılış İntrosunu Kısa Tutun

Bildiğiniz gibi Youtube videolarında birkaç saniye beklemek, o videonun izlendiğini saymaz. Kullanıcıların çoğu videolar arasında boğulurken, girişi uzun tutan videolar doğrudan geçilir. Evet, kanalınızın için bir giriş ve müzik güzel bir etki yaratır ancak bunu kısa tutun. Kullanıcılar videolarınızı izlemeden geçerse tüm emeğiniz baştan ziyan olacaktır.

Çözünürlüğü Yüksek Tutun

Çağımızın çocukları da yetişkinleri de teknolojinin tüm nimetlerini sonuna kadar kullanıyor. Birkaç yıl önce 480p çözünürlükte film izlediğimize kimseyi inandıramayız. İnsanlar izlediği videoların cam gibi olmasını ister. Çekim yapmak veya kaynaklarınızı derlemek için kullandığınız çözünürlüğün en az 720p olması ilgi çekici olur. Ayrıca Youtube algoritması, çözünürlüğü yüksek olan videoları ön plana alır.

İlgi Uyandırıcı İçerik Oluşturmak

Youtube’da başarılı olmak istiyorsanız, oluşturduğunuz içeriğin ilgi çekici olmasına özen gösterin. Örneğin hayvanlarla alakalı bir kanalınız varsa, kanalınızın küçük fotoğrafını belirlerken nadir bulunan bir hayvan koymak, veya tarih ile ilgili kanalınız varsa tarihin ilgi çekici karakterlerini ön plana çıkarmak size geri dönüş sağlayacaktır.

Profesyonel Edit Programları Kullanmak

Piyasada birçok edit programı mevcut ancak ucuz olanlar, profesyonel olanların yerini tutamaz. Profesyonel edit programları ile aklınıza ve hayal gücünüze sığan birçok şeyi yapabilir ve videolarınızın kalitesini koruyabilirsiniz. Bu tip programlar pahalıdır ancak ileriye dönük bir yatırım oalcaktır.

Videolara Emek Vermek

Bir cep telefonu kamerasıyla çekilmiş kafadan salma videoyu kimse izlemez. İzlese de olumlu yorum yapmaz ve videolarınızı beğenmez. Eğer kalıcı bir kanal sahibi olmak ve bu alanda başarılı olmak istiyorsanız, videolarınıza emek vermelisiniz. Telefon ile çekim yapabilirsiniz fakat en azından iyi bir şekilde birkaç eklenti ve efekt eklemeniz gerekebilir.

Geniş Kitlelere Hitap Etmek

Dar kitlelere hitap etmek, kanalınızın potansiyelini düşürür. Bu yüzen belli ancak geniş bir kitleye hitap edin. Örneğin küçük çocukların tümüne hitap edeceğiniz videolar sizin kanalınızın gelişmesinde etkili olur. Buna ek olarak bir oyun kanalı tavsiyesinde bulunabiliriz. Herkes oyun oynamaz ancak herkes oyun videolarını sever.

Kullanıcıyı Yanıltmaktan Kaçmak

Clickbait adı verilen, görsel efekt veya başlıklarla kullanıcıyı çeken ancak yanıltıcı içeriğe sahip olan videolarla hiçbir yere varamazsınız. Bu hem halihazırdaki abonelerinizi kaybetmenize hem de kanalınızın itibarının zedelenmesine sebep olur.

Anahtar Kelimesi Araştırma

Tıpkı Google’da olduğu gibi, Youtube’da anahtar kelimesi araştırması yapılabilir. Anahtar kelime, kullanıcıların yaptığı aramaların genel adıdır. En çok aranan anahtar kelime üzerinden video yaparsanız, kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kullanın

Youtube’da başarılı olmanın yolları isimli makalemizde bahsedeceğimiz son şey, sosyal medya. Sosyal medya hesaplarınızı, canlı yayın uygulamalarını ve pek çok öğeyi kullanarak kanalınıza ait video linklerini paylaşabilirsiniz. Yakın çevrenizden destek almaktan çekinmeyin. Unutmayın, bugün dünyanın en çok abonesine sahip Youtube kanalları dahi işe sıfırdan başladı.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL