Balık Tutmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Balık Tutmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yazar: Emre Nasıl Yapılır?

Balık tutarken dikkat etmeniz gerekenler vardır ve bu hususlara uymazsanız iyi bir balıkçı olabilmeniz biraz zor olabilir. Balık tutmanın püf noktaları sandığınızdan daha karmaşık ve ustalık gerektiren bilgiler içerir. Bu yüzden herkes iyi bir balıkçı olamaz. Ancak sadece ülkemizde değil, tüm dünyada olta balıkçılığı konusunda uzman kişiler saygı görür. Eve boş kovayla dönmemek için spin balıkçılığının püf noktalarını ve bilmeniz gerekenleri size anlatmaya çalışacağız. Balık tutmak çok eğlenceli ve güzel bir hobidir. Geldik olta balıkçılığının püf noktalarına:

Balığa Göre İğne Kullanmak

İster amatör ister iyi bir usta olun, her balığın her kesimde olmadığını bilirsiniz. Bazı balıklar akıntı sever bazıları durgun su. Öte yandan sıcaklık gibi durumlarda balık yakalamak istediğiniz yerdeki türleri etkiler. Bu durumda, hangi balığı yakalayacaksanız ona göre iğne seçmeniz gerekecektir. Spin balık tutmanın püf noktaları arasında doğru iğne seçimi çok önemlidir. Zargana takımıyla sardalye yakalama gibi bir şansınız bulunmaz. Bu yüzden oltanızı sallamadan önce hangi tür balığın olduğunu bilmenizde büyük yarar olacaktır.

Spine Doğru Misinayı Seçin

Balık tutmanın püf noktaları arasında dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de kullandığınız misinalardır. Misinalarınızın makaralarla uyumlu olması gerekir. Her makaranın kendine has bazı özellikleri bulunabilir. Ayrıca bazı misinalar, uzun mesafeler veya balıklar için yeterli güçte olmayabilir.

Doğru Yem Kullanımı

balık tutmanın püf noktaları

Genelde oltaya ne takarsanız balık gelir gibi yaygın bir inanış olsa da bu balık yakalama şansınızı daha aza indiren bir durumdur. Balık yakalamak için şansınızı daha fazla arttırmak için doğru yem kullanmanız gerekir. Olta balıkçılığının püf noktaları iğneye takacağınız yem ile doğrudan alakalıdır. Sazlı yer takımı, canlı yem, zargana takımı ve diğer yem türlerine bağlı olarak farklı balık türleri yakalayabilirsiniz. Bu durumda yakalamak istediğiniz balık türü o sularda bulunmuyorsa bir şey yakalamanız mümkün olamayabilir.

Kamış Seçimi

balık tutmanın püf noktaları

Kamış ne kadar ince veya kalın olursa olsun, standart özelliklere sahip değildir. Kamışların maksimum kurşun atabilme kapasiteleri vardır ve bunun üzerine çıktığınızda ve fazla zorlanmalarda sizi yarı yolda bırakabilir. Bu yüzden kamışınızın kaç gram kurşun için uygun olduğunu öncesinden bilmeli ve buna göre bir kurşun bağlamalısınız. Eğer yakalamak istediğiniz balık çok derinlerdeyse, 5 metrelik ve en az 100-200 gram arası kurşun atabilen bir kamış seçmelisiniz. Doğru bir kamış seçimi, balık tutmanın püf noktaları için önemli bir hususa sahiptir.

Balık Tuttuğunuz Yer

balık tutmanın püf noktaları

Geldik olta balıkçılığının püf noktaları maddelerinin sonuncusuna. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, her balık her yerde ve her mevsimde bulunmaz. Bunun için bazı mevsimleri, rüzgarları ve dalga hareketlerini takip etmeniz gerekir. Bu, balık yakalayabilmeniz için kritik bir öneme sahiptir. Her balığın farklı bir yem ve iğne seçimi olduğu gibi, farklı iklim koşulu da olur. Bu yüzden, balık tutmaya çıkmadan önce balıkların ne tip sular sevdiğini ve hava şartlarını kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL