Dünyayı Değiştiren 10 İnsan

Dünyayı Değiştiren 10 İnsan

Yazar: Emre Kimdir?

Dünyayı değiştiren 10 insan, bugün yaşadığımız dünyanın jeopolitik, sosyal ve siyasi yapısının şekillenmesinde etkili olmuştur.

4.5 milyar yaşında olduğunu sanılan dünyadaki insan varlığı, sadece birkaç bin yıl öncesine kadar dayanmakta. Bugüne kadar 1010 milyar insan yaşadı ve öldü. Ancak bu insanlardan sadece birkaç tanesi dünyanın kaderini kalıcı olarak değiştirmiş ve isimlerini tarihe yazdırmışlardır. Elbette tarih boyunca dünyayı değiştirmiş çok sayıda insan var olmuştur ancak dünyayı değiştiren 10 insan isimli makalemizde, en üst sırada yer alanlardan bahsedeceğiz.

Not: Dünyayı değiştiren 10 insan isimli makalemizde, Hz. Muhammed ve Hz. İsa gibi peygamberleri yazmadık. Zira peygamberler, günümüz dünyasını şekillendirmekte yadsınamaz roller oynamışlardır.

1.     Bill Gates

İlk olarak lise yıllarında bilgisayarlara ilgi duymaya başlayan Bill Gates, bu merakının peşinden gitti ve 1977 yılında Microsoft Co. Şirketini kurdu. Takip eden çalkantılı 16 yıl boyunca dünyanın en zengin adamları listesinde zirvenin sahibi oldu. Onu dünyanın geriye kalan tüm zenginlerinden ayıran yanı ise, hayır işleri oldu. 2000 yılında Bill & Melinda Gatef Vakfını kurdu.

Bugün dünyayı değiştiren en büyük teknoloji şirketinden birinin sahibi ve yenilikçi fikirlerin patronu. Afrika’da her yıl milyarlarca dolar ve dünya genelinde çocuk felci için yardımlar yapmakta.

2.     Martin Luther King Jr.

Günümüzde özgürlükler ülkesi olarak adlandırılan Amerika’da sadece birkaç yıl öncesine göre modern kölelik ve renk ırkçılığının devam ettiğini biliyor muydunuz?  Bugün Amerika özgürlükler ülkesiyse, bunu siyahi olduğu için ayrımcılığa maruz kalmış Martin Luther King’e borçlu. Bir pederin oğlu olarak doğan Martin, uğradığı haksızlıklardan sonra Gandhi’den ilham aldı ve barışçıl protestolarla sesini duyurdu. 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’nün sahibi olan King, 4 yıl sonra 1968 yılında bir suikast sonucu öldürüldü.

Daha fazlası için Martkin Luther King Kimdir. İsimli makalemizi okuyabilirsiniz.

3.     İsmail El Cezeri

İsmail El Cezeri’nin dünyayı değiştiren 10 kişi listesinde yer almasında Müslüman ve Türk olmasıyla hiçbir alaka bulunmamaktadır. Müslüman dünyasında olmasa da Avrupa genelinde tanılan bir mekanik dâhisidir. Yazmış olduğu “Mekanik Sanatların Teorisi ve Faydalı Uygulaması Üzerine Bir Özet” isimli kitabı, çağının teknolojik ve mühendislik bilgilerini çok özetineydi.

Bu kitapta icat ettiği makinaların tasarımları, üretim ve montajları hakkında açık bilgiler yer alıyordu. Haçlı seferleri tarafından ele geçirilen bu eser Avrupa’ya gitti ve bugün dünyayı değiştiren insanlardan biri olarak kabul edilen Leonardo Da Vinci’nin eline geçti. Bugün alarmlı saat ve insansı robotların temelini atan mucit, İsmail El Cezeri’dir.

4.     Adolf Hitler

Adolf Hitler, 1933-1945 yılları arasında dünyayı tarihin en yıkıcı savaşına götürdüğü Almanya’nın lideriydi. Hitler’in Yahudi halkına duyduğu nefret ve mavi gözlü, sarı saçlı bir ırk arzusu, II. Dünya Savaşı sırasında altı milyon insanın katledilmesine yol açtı. Devamı Rusya ve Amerika’nın süper güç oluşu ve soğuk savaşı olarak geldi. Adolf Hitler kimdir isimli makalemizde daha fazlasını bulabilirsiniz.

5.     Albert Einstein

Einstein, tüm fizikçilerin en iyilerinden biriydi ve adı bir deha sembolü haline geldi. En ünlü eseri olan Genel Görelilik Teorisi 1919’da kanıtlandığında, Einstein dünyanın en ünlü bilim adamı oldu ve 1921’de Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı. ABD, atom bombasını geliştirecek. Einstein, ölmeden bir hafta önce, İngiliz filozofu ve önde gelen nükleer karşıtı kampanyacı Bertrand Russell’a yazdı ve tüm ülkeleri nükleer silahlarından vazgeçmeye çağıran bir manifestoya adını yazdırmak istedi ancak bugün geldiğimiz noktada bu konuda başarılı olamadığını görüyoruz.

6.     Mahatma Gandhi

Gandhi kariyerine bir avukat olarak başladı, ancak büyük bir siyasi ve ruhani lider oldu. Hindistan’daki İngiliz yönetimine karşı Hintlilerin barışçıl sivil itaatsizliğine önderlik etti ve Hindistan’ın bağımsızlığını kazandığı 1947 yılına kadar İngiliz Hükümeti ile müzakere etti. Gandhi, bir halkın baskıya karşı mücadelesinin ilk simgesi oldu. Basit yaşam tarzı ve dini hoşgörüye olan inancı, onu o zamandan beri dürüstlüğün ve barışın sembolü haline getirdi.

7.     Karl Marks

Karl Marx’ın ekonomi tarihi ve sosyoloji hakkındaki fikirleri dünyayı değiştirerek dünyayı değiştiren kişilerden biri oldu. Marx, devlet algısına farklı bir anlayış getiren bir filozoftu. Komünist manifestosu, 1. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren Bolşevik isyanının da zemini hazırlamıştı. 1867 yılında yazdığı Das Kapital, hala fikir öncüsü olduğu bir akım ateşledi.

8.     Christopher Columbus

Dünya keşif tarihindeki en büyük yer ona ait. Atlantik Okyanusu’nu bir yelkenli ile batı Asya’ya ulaşabileceğini sanarak yola çıktı ancak farklı bir kıta keşfetti. 1942 yılında Asya sandığı kıta aslında Amerika’ydı. Amerika kıtasının keşfi, dünyaya yeni bir ülke ve değişim getirdi. Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasına da zemin hazırlayan bu keşif, Avrupa ve dünyaya yeni bir sayfa açtı.

9.     Fatih Sultan Mehmet

Çağ açan padişah olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethederek dünyaya yeni bir çağ getirdi. 1453 yılında yıkılmaz zannedilen Bizans yıkıldı ve Osmanlı İmparatorluğu başta Avrupa olmak üzere tüm dünyanın dengesini değiştirecek yeni bir güç oldu.

10. Abraham Lincoln

Amerika Birleşik Devletleri’nin bugün olduğu yere gelmesindeki en büyük çabalar Abraham Lincoln’e aitti. Makineleşme ile birlikte Afrika’dan Amerika’ya yeni kölelerin getirilmesini ve Amerika’daki kölelerin serbest bırakılmasını istedi. Daha geride kalmış güney bu kararı kabul etmedi ve işler Amerika’nın ikiye bölünerek iç savaş yaşamasına kadar ilerledi. Bugün Abraham Lincoln, dünyayı değiştiren 10 kişi arasında yer almaktadır.

Etiketler: dünyayı değiştiren 10 insan dünyayı değiştiren kişiler


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL